Kinezyterapetyczny masaż karku, szyi, dekoltu

Masaż stworzony przez dr. Sergieja Shchurevicha to kompleksowa terapia, która działa zarówno na napięcia fizyczne, jak i emocjonalne. Wykorzystuje różne techniki, takie jak osteopatia, fizjoterapia, kinezyterapia i akupunktura, aby uzyskać najlepsze holistyczne i fizyczne rezultaty. Połączenie wiedzy wschodu i zachodu pozwala osiągnąć efekty zarówno terapeutyczne, jak i kosmetyczne. Masaż ten uzupełnia i współpracuje z innymi technikami modelującymi, takimi jak Transbuccalny masaż liftingujący czy masaż twarzy Kobido.


Spis treści 

  1. 1.Na czym polega masaż kinezyterapeutyczny
  2. 2. Efekty pracy w obrębie mięśni karku, szyi i dekoltu
  3. 3. Efekty praca w obrębie mięśni czoła i głowy
  4. 4. Skąd się biorą napięcia w karku i szyi oraz całym ciele? Jakie są estetyczne i zdrowotne konsekwencje?
  5. 5. Jakie są anty-zdrowotne czynniki powodujące napięcia i zmiany w ciele i twarzy?
  6. 6. Jakie są przeciwwskazania do tego masażu?
  7. 7. Co uzyskujemy wykonując masaż kinezyterapeutyczny?


Na czym polega masaż kinezyterapeutyczny


Masaż łączą w sobie elementy technik zachodnich i wschodnich, tak by razem się uzupełniały, stanowiły całość, tworząc harmoniczną synergię pracy. Składa się z dwóch modułów (szyjnego i czaszkowego), które przenikają się wzajemnie dając głęboką relaksacje mięśniowo- emocjonalną.

Działanie masażu kinezyterapeutycznego koncentruje się na poprawie funkcjonowania układu nerwowego-mięśniowego, hormonalnego i emocjonalnego. Ten masaż to połączenie technik osteopatycznych, z terapią manualną oraz pracą na punktach refleksologicznych. Wykorzystywanie różnego rodzaju ruchów (głaskanie, dekompresja, ugniatanie), praca na wielu płaszczyznach mięśni i w różnych ułożeniach głowy i odcinka szyjnego gwarantuje głęboki proces dekompresji ciała.


Masaż ten składa się z dwóch części


  • Pracy w obrębie karku, szyi by zniwelować napięcia, zastoje, rozluźnić pospinane mięśnie.
  • Pracy w obrębie czoła i głowy, gdzie dodatkowo zdejmujemy napięcia emocjonalne.

Pierwsza etap masażu trwa około 50 minut i ma na celu zniwelować napięcia w obrębie karku, szyi. Poprawia także ( a może przede wszystkim) krążenie krwi odpowiedzialnej za dostarczenie tlenu do mózgu, a w konsekwencji zniesienie migrenowych bólów głowy.

Siedzący tryb życia, brak ruchu, stres jaki nam towarzyszy nie są to czynniki sprzyjające zdrowiu i dobrej fizycznej kondycji. Nie dbamy o siebie, aż do momentu gdy pojawia się ból i zwyrodnieniowe zmiany chorobowe. Zaciskamy mięśnie, zamykamy postawę, mięśnie nie mają przestrzeni do pracy napinając się i zamykając przestrzenie, którymi powinna krążyć limfa i krew. Pojawia się dyskomfort, ból karku, zmiany napięciowe nie tylko w obrębie samej szyi ale także twarzy, głowy.

W tym masażu pracując w różnych płaszczyznach ułożenia głowy docieramy do głębokich warstw mięśni, rozmasowując zastoje, przykurcze, zdejmując ból z karku i szyi i przywracając prawidłową pracę struktur ciała. Pamiętajmy, że nasze ciało to spójna konstrukcja. Jeżeli jakieś mechanizm szwankuje, nie działają prawidłowo to ma to wpływ na całe ciało. Szczególnie, napięcia w tym obszarze ciała, prowadzą także do zmian estetycznych twarzy i czoła. Przywracając harmonie w obrębie karku, dekoltu, szyi, przywracamy harmonie w ciele i zwiększamy efektywność masaży liftingujących twarzy jak np.: Kobido, Cosmolifting, czy inne.

Masaż tego obszaru to także praca z napięciowymi bólami głowy. Pracując z pospinanymi mięśniami przywracamy im właściwą anatomię pozwalając naczyniom krwionośnym na rozszerzenie się i lepszą, wydajniejsza pracę. To z kolei prowadzi do szybszej i lepszej cyrkulacji krwi w organizmie. Powodując lepszy przepływ krwi niosącej ze sobą między innymi tlen, tak potrzebny mózgowi, dotleniamy i zmniejszamy bóle napięciowe


Drugi etap masażu to praca z mięśniami czoła i głowy.

Łączy ona w sobie ruchy z zakresu osteopatii, relaksacji, oraz pracy na punktach akupresurowych.

Praca w tym obszarze przynosi ulgę emocjonalną. Myśli odpływają, ciało się relaksuje, odpoczywa. Zdejmujemy napięcia, poprawiamy ukrwienie i przepływ tlenu. Nasze myśli, głowa, ciało odpoczywa. Napięcia znikają, migreny ustępują. Przywracamy harmonię w twarzy, głowie i ciele. Praca w tym obszarze, szczególnie z mięśniem skroniowym to także niwelowanie zaciskania szczęki czyli bruksizmu.


Napięcia w obrębie karku, szyi oraz innych partii ciała mogą być efektem wielu różnych czynników, w tym problemów zdrowotnych, takich jak migreny, zawroty głowy, schorzenia kręgosłupa, czy trudności ze snem. Dodatkowo, na napięcia te wpływają nieodpowiednie nawyki posturalne, brak ruchu, siedzący styl życia oraz stres. To z kolei prowadzi do zmian w wyglądzie zewnętrznym twarzy, takich jak wiotczenie skóry, pojawienie się zakoli u kobiet w okolicach skroni, czy podwójny podbródek.


Estetyczne skutki napięć w karku i szyi są widoczne na naszej twarzy, gdzie mogą występować zmarszczki, worki pod oczami czy opadające kąciki ust. Problemy te są wynikiem nie tylko samych napięć, ale również złego krążenia krwi, które może być utrudnione przez zwężające się tętnice, oraz problemów z przepływem limfy.


Natomiast zdrowotne konsekwencje mogą być bardziej skomplikowane, obejmując nie tylko bóle i dyskomfort, ale również zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego oraz krążenia.

Jakie są podstawowe anty-zdrowotne czynniki powodujące napięcia i zmiany w ciele i twarzy?

Zbyt długa praca w jednej i tej samej pozycji, która powoduje że nasze ciało przyzwyczaja się do określonej postawy, najczęściej nieprawidłowej, powodując napięcie i przykurcz określonych partii mięśni.

Stres, czynnik o jakim mówi się coraz częściej i w nawiązaniu do wielu chorób, jak też wyglądu skóry. Jest producentem kortyzolu, zabójcy kolagenu (podstawowego białka w skórze). Powoduje, więc zmiany estetyczne, szybsze starzenie się skóry, ale także zmiany napięciowe w mięśniach.

Brak ruchu. Człowiek, stworzony jest by się ruszać, dlatego codzienne włączanie ćwiczeń, które uaktywnią mięśnie i poruszą naszym ciałem działa prozdrowotnie na wielu płaszczyznach.


Dlatego tak istotne jest dbanie o nasze ciało i umysł, aby unikać napięć i stresu. Regularna aktywność fizyczna, odpowiednia dieta, odpowiednia postawa ciała oraz techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji napięć i poprawie naszego zdrowia oraz wyglądu. Warto również regularnie wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie karku i szyi, aby zapobiec nagromadzeniu napięć. Dzięki temu nie tylko poczujemy się lepiej, ale również będziemy wyglądać zdrowiej i młodziej.

Jakie są przeciwwskazania do tego masażu?

  • Zaawansowania przepuklina międzykręgowa odcinka szyjnego
  • Stany pourazowe i pooperacyjne
  • Dystonia naczyniowa
  • Nadreaktywność tarczycy
  • Choroby onkologiczne
  • Choroby ogólne, zakaźne
  • Ciężkie zespoły bólowe głowy 

Co uzyskujemy wykonując masaż kinezyterapeutyczny?


  • Poprawę ruchomości odcinka szyjnego
  • Zdjęcie napięć z karku, czoła, głowy
  • Poprawę krążenia płynów mózgowo- rdzeniowych
  • Poprawę funkcjonowania układu nerwowego
  • Poprawę ukrwienia, dotlenienia głowy
  • Zmniejszenie migren, bóli w ciele, karku, szyi głowie
  • Poprawę owalu twarzy
  • Lifting i spłycenie zmarszczek